SILIKON, KTÓRY CZYNI CUDA.

Skuteczny sposób na przywrócenie głosu. Wystarczy tylko silikonowa rurka i butelka z wodą, a już możesz mieć zdrowy i wyjątkowy głos. Brzmi niewiarygodnie? Ale wiarygodne jest i to bardzo. Terapia nazywa się LAX VOX i jest łatwa do wdrożenia. W zasadzie,prócz wspomnianej rurki i butelki z wodą,nic więcej nie potrzebujesz :). Ćwiczenie w sposób naturalny przywraca sprawność niewydolnemu głosowi . Może być z powodzeniem prowadzona w domu,ale też i w każdym miejscu jakim jesteś. Jest to terapia bezpośrednia, wyjątkowo łatwa do naśladowania i zastosowania. Dla amatorów jak i profesjonalistów, dla pacjentów rehabilitujących głos ,jak i dla wokalistów i aktorów chcących wzmocnić swój głos. Dla młodego i seniora,słowem dla każdego,kto tylko posługuje się na co dzień głosem. Lax Vox to prosty i skuteczny sposób na domknięcie fałd głosowych bez dodatkowego wysiłku. Poznałam ją w latach 90,i wtedy po raz pierwszy zastosowałam na warsztatach bluesowych. Pamiętam,jak wszyscy patrzyli na mnie jak na szaloną ;).  A dziś ? Dziś każdy kto tylko nadmiernie pracuje głosem nie wyobraża sobie pracy bez tego ćwiczenia. Lax Vox nie wymaga żadnych wielkich nakładów. Jeśli ktoś Ci wmawia,że terapia jest do zastosowania tylko przez niego i tylko on jest w stanie jedynie i słusznie przedstawić Ci jej instrukcję,to się po prostu,uśmiechnij i bez obaw ją stosuj .Nie jest opatentowana. Terapię opracowała w 1990r. Marketta Shivo fińska terapeutka głosu. Ale tak naprawdę powstała znacznie wcześniej,bo w latach 60 dzięki prof.Sovijärvi,który wprowadził szklane rurki do terapii. Następnie metodę udoskonaliły i wyniki w 2007r. ogłosiły panie prof. Simberg & Laine-stwierdzając,że ma znaczenie głębokość zanurzenia rurki w wodzie,gdyż zmienia się ciśnienie. Głównym celem ćwiczeń jest wytworzenie ciśnienia w części podgłośniowej aby umożliwić zwarcie fonacyjne głośni przy jak najmniejszym wysiłku mięśni krtaniowych. Przez silikonową rurkę dmuchasz powietrze,na wskazanej głosce,wytwarzając w wodzie bąbelki. Ze względu na oporność wywołaną bulgotaniem w wodzie, struny głosowe się zwierają. Wytwarza się naturalny dźwięk bez wysiłku i z lepszym przepływem oddechu.

Ale uwaga! Znaczenie ma i głębokość zanurzenia rurki,jak i postawa ciała. Jeśli rurka jest za długa ,ma złą średnicę lub jest za głęboko zanurzona w wodzie to zamiast terapii może powstać zaburzenie,gdyż ogromne znaczenie ma ciśnienie. Za silne może zniszczyć prawidłową fonację. Do celów terapeutycznych musi być odpowiednio dostosowana rurka. Dlatego tak ważna jest terapia pod czujnym okiem wykwalifikowanego logopedy.

Efekty stosowania Lax Vox

  • Rozluźnia mięśnie krtani
  • Zwiera fałdy głosowe
  • Naturalnie wydłuża trakt głosowy
  • Wytwarza rezonację
  • Masuje i nawilża struny głosowe
  • Rozwija większą przestrzeń w ścieżce głosowej, powodując swobodną fonację
  • Naturalnie ustawia głos na bliskiej pozycji

Jest terapią także dla tych,którzy potrzebują zrehabilitować głos w leczeniu okołochirurgicznym jako efektywna terapia głosu przed i po zabiegach laryngochirurgicznych.

Podczas terapii wykorzystujemy:

  • wodę 0,5litra (butelka)
  • silikonowa rurka o długości 35cm i średnicy 10mm zanurzoną w wodzie na 1-4cm. Rurkę możesz kupić w sklepie medycznym. Nie masz butelki ani silikonowej rurki? Nic nie szkodzi,wystarczy Ci kubek i koktajlowa słomka. Jak widzisz to naprawdę nie wymaga nie wiadomo jakich nakładów.
  • Na początku najlepiej fonować gloskę “u” w wodzie zanurzonej na 1cm,nie dłużej niż 1min, ok 10 x dziennie. Z czasem można zwiększyć ilość minut i głębokość,ale to zależne jest od stanu osoby/pacjenta.

Uwagaosoby z dysfonią hyperfunkcjonalną nie powinny raczej  stosować LAX VOX. Dla nich bardziej odpowiednia będzie metoda słomkowa. W następnym artykule opiszę Metodę Słomkową i czym się różni od Lax Vox.

 

Abyś nie błądził jak Kacper na poniższym filmiku,to zapraszam Cię na konsultację. Nauczysz się właściwie stosować LAX VOX.

Wystarczy jedna godzina konsultacji byś poznał i potrafił zastosować zasady jej działania. Lax Vox jest dla wszystkich. Ma bardzo pozytywny wpływ na barwę, siłę i pojemność głosu i jest skuteczna w pracy nad rehabilitacją głosu.

 

Zapraszam zatem do zapisywania się na konsultacje, podczas których szczegółowo zapoznasz się z instrukcją stosowania poszczególnych etapów LAX VOX.